CopyRight+CopyLeft

Нет-Бібліотеки і Авторські права в УКРАЇНІ
Роман Сухінський


BIBLOS 10.05.2005 00:41 Частина третя

І так, основне, що мене спонукало вивчати, а потім написати про авторське право та життя людей нет-бібліотек - це лист одного з власників специфічної нет-бібліотеки (викладаю його майже весь, без змін, із згоди автора; - доречі на 10.05.2005 до цієї специфічної нет-бібліотеки вже немає доступу 2 місяці):

"Доброго дня!
Дякую Вам за лист Із запрошенням до участі в обговоренні проекту «Команда електронних бібліотек України».
На сьогоднішній момент членом КЕБУ мій сайт не може, оскільки у мене лише дві книги розміщені на сайтІ. До того ж, хотілося б вказати на деякі правові складнощі Вашого проекту.
КЕБУ в тому вигляді, який Існує на сьогодні, не є об’єднанням громадян в розумінні Закону України «Про об’єднання громадян», не відповідає вимогам цього закону І статут КЕБУ. Тому жодних юридичних прав та обов'язків по відношенню до будь-кого, в тому числі для її членів, вона породжувати не може. Мова може йти лише про моральні зобов’язання. Через це, якщо Ви маєте на меті легально представляти в Україні Інтереси власників електронних бібліотек, Вам потрібне належне правове оформлення Вашого проекту.
До того ж, підхід, якого Ви дотримуєтесь при формуванні Вашої власної електронної бібліотеки є нічим Іншим, як порушенням авторського права, оскільки Ви розміщуєте тексти без попередньої згоди авторів чи власників авторських прав І без авторських договорів.
(Цікаво,а держбібліотеки теж мають згоду і письмовий дозвіл?)
А за порушення прав авторів І власників авторських прав чинне законодавство України передбачає достатньо сувору юридичну відповідальність до позбавлення волі включно з відшкодуванням завданої шкоди. Більш детально про права авторів Ви можете дІзнатись з Книги Четвертої Цивільного кодексу України, Закону України «Про авторське право І суміжні права» та Інших нормативно-правових актів. До речі, саме необхідність діяти в рамках правого поля України обумовили невеликий обсяг електронної бібліотеки на сайтІ, адміністратором якого я є у даний час (з умовами розміщення творів на цьому сайтІ можна ознайомитись за адресою (https://www.crime.direx.org/e-library/income.htm).
Наявне правове врегулювання в Україні можна вважати неправильним, але Ігнорувати його не можна. Саме тому цікавою уявляється Ваша Ідея про внесення змін до чинного законодавства з урахуванням специфіки мережі Інтернет. Не відповідає вимогам чинного законодавства України І сторінка Приватні угоди та © ® "BIBLOS". Тому для уникнення можливих конфліктів з авторами та державними органами України пропоную Вам більш детально опрацювати юридичну сторону Існування як проекту КЕБУ, так І Вашої власної електронної бібліотеки.
...

З повагою,- А.И. Моисеев.
[email protected] "


Проблема відкрилась така:
З однієї сторони, нас "навантажують" ЗАКОНОМ, і це реалія сучасного життя. І коли це стосується когось конкретно одного, живого - закон працює для "Багатих правовласників" (почнемо з Сполучених Штатів, які кинулись на Україну - і кричать про дотримання..., закінчимо "комерційними" структурами різного маштабу в Україні).
Хоча, що стосується конкретно наведеного вище посилання ("Багатих правовласників"), внаслідок спілкувань, вияснилось що ситуація, не зовсім така, як там описано, а радше це обставини, яким скористались Кальварійці для інтриги: " По-перше, жодних сайтів "Кальварія" не знищувала, це я стверджую ґарантовано на 99.99%, бо ту справу дослідив мабуть як ніхто інший.
Повертаючись до справи "упокоєного" сайту, тобто того що розмістив був у себе альтернативний переклад роману "Механічний апельсин". Перш за все, сайт pasife.8k.com зник з мережі ОДНОЧАСНО з бібліотекою "Нова доба" - newlib.8k.com"...
...Зі сторони "Кальварії"...Очевидно, вони заявили про свою причетність з якихось своїх міркувань...
Щоправда, ця б��бліотека не була жертвою "Кальварії":
вебсервіс hypermart.net закрив секцію безкоштовного хостинґу з 1 березня 2004:
"Attention: HyperMart Free Hosting Customers On March 1st, 2004, HyperMart discontinued free Web hosting plans. If you had a free hosting account and did not upgrade, your account has been taken offline."
Відкривати нові безкоштовні сайти там не можна було вже давно, а щойно тепер вони закрили й зареєстровані раніше...


З іншої сторони, нет-бібліотек з Україномовними "елементами" я нашукав не так і багато(28.02.05). Деякі з них, вже існують більше 5 років, і всі вони продовжують існувати, та ще й примножуються. (Звичайно, для чесності потрібно признати, що якась частина бібліотек, так само безслідно щезають. Це природньо.)
Отже, на лицевій стороні даного питання конфлікт, який базується на абсолютно неадекватній, а точніше нездоровій ситуації,що наявна, в нас на Україні із Законом про права (авторські, суміжні, інтелектуальну власність)!!!
Особисто моє ставлення саме до цього конфлікту, як автора статті має три пункти:
-істину в цьому конфлікті встановити не вдалось, так як була присутня двостороння неправда
-за діючим законодавством ні Кальварія, ні нет-бібіліотеки не є абсолютно правими
-в Україні біда - огида бруду править нами (вже не одноразово мене переконували і просили розмістити тут текст листів "Кальварійця" до одного із власників е-бібліотеки -але кожен раз коли я пробую читати цей лист, мені стає соромно,огидно і неприємно, що такі люди слугують видавничій справі України!!!!! Що "такі лЮДИ" рецензують і відбирають тексти...Що це люди?)

Щоб остання теза виглядала все ж таки не без підставною, а також виконання мною обіцянки з попередньої статті, ( що опублікую більш конкретні частини Законів України, де прослідковується тенденція до монополізації і нечесної конкуренції держбібліотек з будь-якими іншими бібліотеками):
- Тема перша, зачіплена у попередній статті, що до власне порушення державою авторських прав та прав на інтелектуальну власність читаємо: ...Національна бібліотека України має право на обов'язковий безплатний примірник всіх друкованих видань та окремих інших документально-інформаційних носіїв, що випускаються в Україні...
...Національна спеціалізована бібліотека має право на обов'язковий безплатний примірник
відповідних спеціалізованих друкованих видань чи інших носіїв інформації, що випускаються в Україні. (Закон введено в дію Верховною радою України, № 33/95-ВР від 27.01.95 р.)
- Тема друга, І це ж не все! Чудово знаєте, що за пошук літературних джерел, та деякі інші послуги бібліотека бере гроші, тобто виконує комерційні послуги (доречі узаконено Закон введено в дію Верховною радою України, № 33/95-ВР від 27.01.95 р.), а літературу отримує безкоштовно. Тобто автор та власник інтелектуальних прав та видавництво не отримує ніякого зиску - а отже, їх права ПОРУШУЮТЬСЯ!
Як доповнення до фінансового питання загалом. В 2005 році відбувається черговий 12 з'їзд Конгресу бібліотек...усіх. Там в них якийсь є союз на теренах колишнього СНГ. Більшість питань конгресу, присвячено саме електронним бібліотекам. Від України має бути присутнім директор бібліотеки ВЕРНАДСЬКОГО. Де законотворці і виконавці загальнодержавного рівня, які курують цю галузь? А в українськомовному Інтернеті навіть слова немає про цей конгрес! А чому?
Сама дешева реєстрація 450 євро! Впевнений, що користі на таку суму від даного конгресу бібліотеці Вернадського директор не принесе! Беремо 12 конгресів, на око - 220 євро за кожну участь(сама дешевша), отримуємо 2640 євро тільки за участь. А ми впевнені, що ці витрати реальні, чи вони на порядок більші?! Невже на таку суму отримано користь для Українських бібліотек загалом, і для "Вернадської" зокрема!? А конференцій, з'їздів ... і т.п., на рік теж не по одному. Ото ж і маємо фінансову доцільність та державну звітність, і навіть дивний бюджет.

- Тема третя, Що таке "спеціалізовані" (див.цитату з закону)- мабуть художня література для науковця, музика для любителя футболу, відео..., наукові праці... В таке поняття як "спеціалізовані", можна втиснути все, що завгодно, лише потрібно бути спеціалістом в галузі, що відрізняється від галузі видання! Теж саме стосується, 'інші носії інформації', ��е що!? Книги, Касети (аудіо, відео), Диски(CD, DWD,...), листи, перфокарти, бабіни, мозок людини???... З юридичної точки зору, це настільки широко, що можна говорити про відсутність меж юридичних в даному визначенні. А це поле діяльності не для закону - а для Адвокатів- як заплатять, так і повернуть...
А чи до всіх фондів національної бібліотеки, звичайний громадянин України має доступ?! Хай частина закритих для доступу фондів є "нацбезпекою"(якийсь маленький відсоток), а решта? Чому закрито доступ? Мільйон причин і ні однієї суттєвої.
Від нас закривають дані, провівши градацію доступу, замість забезпечити доступ та популяризацію життєво необхідних даних?

Одне лише "тупе" запитання - "Що Ви будете робити, якщо відключать електроенергію, газ, воду і прилавки магазинів будуть пусті на невизначений термін?" Я ж кажу "запитання тупе, дуже тупе", але досвід сучасності стверджує реальність таких подій (США, 2004, відключення цілого міста)!
А хто з вас знає, що робити і як? - хто володіє тією часткою знань, які дозволять вижити нам всім!? Ці дані відсутні для загалу - чому!?

Це лише ліричний відступ, вернімось до основи нашого обговорення.
- Тема четверта, Чи на всі (і сучасні теж) твори держбібліотеки мають письмовий дозвіл автора чи правоприємників?(про це вже йшла мова у попрердніх статтях)
Отже, чи це не є ті самі найяскравіші прояви УЗАКОНЕНОГО ПОРУШЕННЯ державними бібліотеками, за яке НЕТ-БІБЛІОТЕКИ звинувачують та інколи і переслідують!? Ми знову опинились там де були: ЦЕ ПРИКЛАД ПОЛІТИКИ ПОДВІЙНИХ СТАНДАРТІВ!
Прикро за НАС і нашу державу, дуже прикро.
ПОТРІБНО щоб держава "не порішила", а знайшла НЕОБХІДНИЙ здоровий БАЛАНС. Та й врешті, може не тільки держава, але й видавництва та видавці звернуть на це увагу - але "як Люди", а не як "Багаті правоволасники" - адже і їх "обкрадає" держава двічі на дрібницях (а на дрібницях в інших країнах люди мільйони роблять).
Також, Українським видавництвам, можна взяти приклад з російських, які самі організовують спільні проекти з найпопулярнішими нет-бібліотеками: від пошуку правовласників текстів до публікації видань (я вже мовчу про конкурси, допомогу, сприяння...)
На 17.03.2005 я віднайшов лише один сайт-бібілотеку з російськомовним інтерфейсом з UAnet, де офіційними співвидавцями названі кілька книжкових видавництв України: https://www.lib.proza.com.ua/

Доки буде існувати правова нерівність до суб'єктів закону, доти будуть існувати альтернативні методи компенсації нерівності.

Це власне і є резюме цього маленького циклу статей. Якщо державні мужі (законотворці та виконавці), цього не усвідомлять, а вони цього усвідомлювати не бажають(по причині відсутності будь-яких фінансових інтересів), нет-бібліотеки будуть існувати за етичними законами розвитку і підтримки культури України, якщо це навіть буде суперечити "тим немудрим і нечесним Законам"!

"На Бога надійся, а сам не загальмуй "
Українське народне прислів`я

11.03.05 00:08 Роман Сухінський
Попередня| Огляд |

https://www.BIBLOS.org.ua/


Повернутись ... На головну сторінку

Design LPSsoft ® & www.STRIXA.org ©


Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
eXTReMe Tracker