BIBLOS.org.ua електронна бібліотека
Agatha Christie (Агата Крісті) "BIBLOS"
Українською по Русски by English


Agatha Christie (Агата Крісті)
(Agatha Mary Clarissa Christie - Аґата Мері Кларісса Крісті)

Бiографiя

(1890 — 1976)
Англійська письменниця детективного жанру

День народження – 15 вересня 1890 р. (місто Торкі, графство Девон)

Дата смерті -12 січня 1976 р. (місто Воллінґфорд, Оксфордшир)

Agatha Christie (Агата Крісті) Аґата Мері Кларісса Крісті, уроджена Міллер — англійська письменниця, відома своїми детективами, автор 66 детективних романів та понад 100 оповідань. Належить до найвідоміших авторів детективної прози і є одним із найбільш публікуємих письменників за всю історію людства (поступаючись за кількістю виданих примірників своїх творів лише Шекспіру). Мільярд примірників її книжок видано лише у Великій Британії, і ще мільярд — у 103 інших країнах світу.
Аґата Міллер народилася 15 вересня 1890 році у місті Торкі, графство Девон. Її освітою займалася мати, тому Агата була дуже «домашньою» дитиною. З початком I Світової війни Агата Міллер працювала медсестрою у військовому госпіталі. Саме тоді, в перервах між чергуваннями, вона і почала писати детективи.
У перший раз вийшла заміж в 1914 році за полковника Арчібальда Крісті. Шлюб виявився невдалим і був розірваний у 1928 році. Під час першої світової війни Крісті працювала в лікарні, потім — в аптеці. Імовірно, це згодом вплинуло на сюжети її добутків, де часто фігурують отрути й отруєння. В 1920 році Аґата Крісті публікує свій перший детектив — "Таємничий випадок у Стайлзі". У цьому романі верше з'являється один з найвідоміших її персонажів — приватний детектив, самозакоханий педантичний бельгієць Еркюль Пуаро, який постійно потребував «сировини для роботи сірих клітинок головного мозку». Пуаро був героєм 25 романів письменниці, поки в 1975 році не «помер» в романі «Curtain».
У 1930 році Аґата Крісті виходить заміж удруге - за археолога сера Макса Мелоуна. Вона часто супроводжувала чоловіка на розкопки і цей досвід відобразився у кількох її романах.
Іншою героїнею багатьох розповідей і романів Агати Крісті була місіс Марпл – англійка до мозку кісток, яка розслідувала різні злочини, що здійснюються по сусідству. Її «дебют» у глядачів відбувся в 1930 році в романі "Murder at the Vicarage" («Вбивство в будинку вікарія»).
Детективи Крісті мали нечувану популярність; критики та прихильники охрестили письменницю "Королевою детективу". У 1971 році за досягнення в області літератури Аґаті Крісті було присуджено орден Британської Імперії. Померла письменниця 12 січня 1976 р. у місті ��оллінґфорд, Оксфордшир.
Agatha Christie (Агата Крісті)Аґата Крісті є неперевершеною майстринею детективного жанру. Її романи "Убивство Роджера Екройда", "Десять негренят", "Убивство у Східному експресі", "Вбивства за алфавітом" та багато інших увійшли до класики світової літератури. Її п'єса "Мишоловка", написана за її ж однойменною повістю та уперше поставлена у 1952 році, досьогодні безупинно демонструється на підмостках лондонських театрів. За творами Аґати Крісті знято кілька десятків фільмів та серіалів а також створено 3 комп'ютерні гри.
На сьогоднішній день її книги видані тиражем більше 100 мільйонів екземплярів і перекладені  на 100 мов.

Також, необхідно відмітити, що пані Агата була неординарною особою у повсякденному житті. Вона вела активний спосіб життя, і в свій час була добре знаною у певних закладах, наприклад пабах(барах). З цього приводу існує багато чуток та пліток, які є досить різножанровими у тематиці, однак, це всього лиш чутки, та не буває диму без вогню.
Вона була нігілістом традицій загально прийнятих норм Британії щодо відносин між мужчиною та жінкою. Взагалі, дуже важко знайти хоч якісь дані про її відносини із родиною. Якщо підсумувати, можна відмітити, що А.Крісті мала прекрасну фантазію, яку змогла реалізувати у детективному жанрі літертури, але при цьому була "далеко не ангел" на просторах життя.

Твори українською:
Крадіжка в готелі «Гранд-Метрополітен» *детективне оповідання*
1933 Червоний сигнал  *детективне оповідання*
1933 Свідок обвинувачення *детективне оповідання*
1934 Дельфійський оракул *детективне оповідання*
1934 Любов незнайомця (Котедж «Соловей») *детективне оповідання*
1934 Таємниця іспанської шалі (Пригода містера Іствуда) *детективне оповідання*
1942 Знахідка у бібліотеці *детективне оповідання*

Складено на основi матерiалiв : https://chtyvo.org.ua/, www.bookclub.ua, www.agathachristie.com, www.littak.org.ua та BIBLOS.org.ua


Каталог       Спеціальне    Пошук    покласти книгу     ЧаПи (FAQ)    Приватні угоди та © ®     Новини у BIBLOS    
BIBLOS.org.ua       Для життя    Самвидав    Контакти    Про бібліотеку    BIBLOS    Цікаві лінки    Навігація    Календар.UA    BIBLOS.in